Šildomos grindys: parketo pasirinkimas, įrengimas, priežiūra
Dėl savo lengvo pritaikymo skirtingos stilistikos interjeruose ir jaukumo, parketas – vienas populiariausių grindų dangos pasirinkimų šiuolaikiniuose namuose. Nenuostabu, jog norint pasiekti išskirtinį komfortą, pasirenkamos būtent šildomos grindys. Tai ne tik jaukus, bet ir itin ekonomiškas sprendimas. Žinoma, galutinio rezultato kokybė ir ilgaamžiškumas priklauso nuo profesionalaus įrengimo, priežiūros. Taigi, šiame įraše supažindinsime su parketo ypatybėmis, grindinio šildymo sistemos įrengimu bei priežiūros subtilybėmis.
Parketo pasirinkimas
Dėl plataus raštų, spalvų, dydžio, klojimo galimybių, parketas yra vienas populiariausių namų dangos pasirinkimų. Modernios parketo lentos – itin malonios liesti, tad šiltomis grindimis, nepriklausomai nuo sezono, galima vaikščioti basomis. Svarbiausia tai, kad inovatyvios technologijos leidžia medžiagą apdirbti ir pilnai paruošti šildomų grindų sistemai. Plačiau susipažinkime su šiuo būsto pagrindu.
Medinių parketlenčių konstrukcijos dažniausiai būna dviejų tipų:
- Dvisluoksnės. Viršutinis parketlentės sluoksnis gaminamas iš kietmedžio, o apatinis – iš beržo faneros. Šie du medienos sluoksniai sudedami ir suklijuojami skirtingomis medžio augimo kryptimis. Dėl gero šilumos pralaidumo, jos idealiai tinka norintiems jaukaus šildomo pagrindo.
- Trisluoksnės. Jos turi tris medienos sluoksnius, kurie suklijuojami skirtingomis kryptimis. Viršutinis sluoksnis yra iš kietmedžio (ąžuolo, uosio arba buko), vidurinė dalis dažniausiai gaminama iš spygliuočių medienos, o apatinė – iš spygliuočių lukštų faneros.
Aukštos kokybės parketlentės užtikrina stabilią grindų konstrukciją, atsparumą pažeidimams ir deformacijoms, kurios galėtų atsirasti dėl temperatūros ar drėgmės pokyčių. Norint pasiekti geriausią šildymo efektą namuose, patariame rinktis dvisluoksnes parketlentes. Apatinė beržo fanera atspari drėgmei, pasižymi didele varža, todėl šildomos grindys efektyviai spinduliuoja šilumą per visą namų pagrindo plotą.
Apie esminius dvisluoksnių ir trisluoksnių parketlenčių skirtumus kalbėjome viename ankstesnių savo tinklaraščio įrašų. Jį galite rasti čia.
Ieškant modernaus parketo, svarbu įsitikinti, jog gaminys yra tinkamai apdirbtas. Atsižvelgiant į tai, patariama atsakingai rinktis tiekėjus ir specialistus. Jeigu ieškote unikalios, ilgaamžės namų dangos, „Wilbergs“ kataloge rasite platų jų pasirinkimą, o savo srities profesionalai suteiks visą reikalingą informaciją.
Šildomo grindinio įrengimas
Ko gero, vienas svarbiausių šildomo pagrindo įrengimo aspektų – tinkamas jo paruošimas. Prieš dengiant sistemą, svarbu įsitikinti, jog paviršinis betonas yra pakankamai tvirtas, lygus. Paprastai betonas sutvirtėja per 2 mėnesius, o nelygumai leidžiami iki 3 mm per 2 metrus klijuojant prie pagrindo. Tačiau 2 mm nelygumai 20 centimetrų spinduliu turi būti išlyginti. Be to, svarbu, kad pagrindo drėgnumas neviršytų 1,5 % CM esant šildomoms grindims, o 2,5 % CM – nešildomoms grindims.
Svarbu paminėti, kad pagrindo paruošimas, kaitinimo sistemos įrengimas ir grindų klojimas yra ne tik atitinkamo pasiruošimo, bet ir kvalifikacijos reikalaujantys darbai. Taigi, norint džiaugtis kokybiška, funkcionalia grindinio šildymo sistema, patariama kreiptis tik į kvalifikuotus šios srities specialistus. Toliau – trumpai apie galimus montavimo būdus.
Šildomas grindinys gali būti įrengiamas dviem būdais:
- Sausas montavimas. Šiuo būdu vamzdžiai užklojami kieta danga. Sausąjį būdą patariama rinktis mediniuose namuose ar butuose su gana žemomis lubomis. Taip pat, jeigu svarstote įrengti šildomą grindinį namo antrame aukšte, šis variantas yra vienas geriausių pasirinkimų.
- Šlapias montavimas. Vamzdžiai užpilami betonu ar specialiu užpilu, kurio sluoksnis turi būti 45–50 mm storio. Klojant šildomas grindis šlapiuoju būdu, reikia numatyti kelis svarbius niuansus. Pavyzdžiui – grindų lygis natūraliai pakils mažiausiai 10 centimetrų. Dėl šios priežasties šlapias montavimas siūlomas erdvėms su aukštomis lubomis.
Norint, kad grindinis šildymas būtų efektyvus ir ekonomiškas, svarbu įsitikinti, ar namas tinkamai izoliuotas. Šiluminės izoliacijos sluoksnis, esantis po įmontuotais vamzdžiais, neleidžia sklisti šilumai žemyn. Tokiu būdu didinamas apšildymo efektingumas, o šiluma tolygiai pasiskirsto po grindų plotą ir, žinoma, visas patalpas.
Šildymo sistemos rūšys
Šiandien modernios šildomos grindys įrengiamos daugelyje namų zonų. Šiuolaikinės parketo lentos paruošiamos taip, kad atitiktų specifinių šildymo sistemų reikalavimus. Žinoma, tam tikra prasme tai abipusė atsakomybė, mat būsto savininkai turi užtikrinti palankias namų sąlygas ne tik vykstant montavimo darbams, bet ir po jų (ypač tinkamą temperatūrą bei drėgmės lygį). Kalbant apie šildymo sistemas, kvalifikuoti specialistai, atsižvelgdami į individualius poreikius, padės ją pasirinkti, kokybiškai parengs projektą ir atliks montavimo darbus. Toliau aptariame dvi kaitinimo sistemos rūšis.
1. Elektrinio šildymo sistema
Elektros sistemose yra kabeliai, kurie pritvirtinti prie akyto kilimėlio. Kilimas turi būti išklotas ant tvirto pagrindo, sujungtas su termostatu ir maitinimo šaltiniu. Su mobiliąja programa susiejamas termostatas suteikia galimybę kontroliuoti temperatūrą namuose nuotoliniu būdu. Būtent dėl inovatyvių sprendimų ir patogaus valdymo ši sistema – vienas populiariausių energiją taupančių gyventojų pasirinkimų.
2. Šildymo vandeniu sistema
Pasirinkus šį būdą, naudojamas šiltas vanduo iš centrinės šildymo sistemos. Vanduo pumpuojamas per plastikinius 16–20 mm skersmens vamzdžius, kurie yra pritvirtinti prie pagrindo. Palyginus su radiatorių vandens temperatūra, šio tipo namų šildymui naudojamas žemesnės temperatūros vanduo. Tradiciniams radiatoriams reikia 70°C vandens temperatūros, o grindų šildymo sistema gali būti naudojama su 35°C. Vandens temperatūrą namuose taip pat galima reguliuoti pagal poreikį.
Grindinis šildymas veikia dideliu plotu, spinduliuodamas šilumą į patalpos vidų su itin žemu konvekcinės šilumos kiekiu. Beje, kalbant apie „Wilbergs“ grindis, svarbu, kad medinių grindų temperatūra neviršytų 27°C, o temperatūriniai pokyčiai gali svyruoti iki 5°C per parą (kai santykinis oro drėgnumas – nuo 40 iki 60 %). Spinduliuojama šiluma tolygiai pasiskirsto po grindis ir sukuria komfortišką atmosferą. Geriausia dali ta, kad nėra įkaitusio oro pojūčio. Nepriklausomai nuo pasirinktos sistemos, galėsite džiaugtis individualiai jums malonia temperatūra bei išvengti dėl netolygaus drėgmės pasiskirstymo atsirandančio pelėsio.
Šildomos grindys: skirtingai apdirbto bei padengto parketo priežiūra ir valymas
Tinkamai sumontavus ir kokybiškai atlikus techninius darbus, kaitinimo sistema teiks efektyvią, ilgalaikę šilumą ne vienerius metus. Atsižvelgiant į tai, rekomenduojama montavimo darbus patikėti tik kvalifikuotiems, profesionaliems montuotojams, kurie užtikrins kokybišką rezultatą.
Šiandien stilingų ir jaukių šildomų medinių grindų priežiūra nepareikalaus daug laiko ar išlaidų. Esminiai aspektai:
- Priežiūros priemonės priklauso nuo medinio paviršiaus padengimo (alyva ar lakas). Bet kokiu atveju, tokio tipo grindis pradžiai reikėtų nusiurbti dulkių siurbliu (pašalinti visas braižančias daleles, trupinius). Tuomet galima pereiti prie valymo sausa, o prireikus – lengvai drėgna, minkšta mikropluošto šluoste.
- Kokybiškam valymui reikalingos tinkamos, specialistų patvirtintos priežiūros priemonės. Sunkiau pašalinamų dėmių valymui gali būti naudojamos tiek cheminės, tiek natūralios priemonės (idealu, jei valymo skysčiai ir mikropluošto šluostės – vieno gamintojo). Skirtingų valymo priemonių pasirinkimas priklauso ne tik nuo dėmės pobūdžio, bet ir paviršiaus. Pavyzdžiui, alyva dengtų grindų apsauginę plėvelę reikia „pamaitinti“, atšviežinti, o štai lakuotoms grindims skirtos priemonės, priešingai, neturėtų tokios formuoti.
Daugelis nedrįsta pasirinkti išskirtinių parketlenčių, nes baiminasi, jog jos reikalauja išskirtinės priežiūros. Be reikalo – skirtingai apdirbtų parketlenčių valymas vis dar apipintas nepagrįstais mitais. Šiai dienai išskiriami keli skirtingi parketlenčių apdirbimo būdai. Kelis pagrindinius apžvelgiame žemiau.
- Šukuotas efektas. Šio proceso metu pašalinama minkštoji medienos dalis, po kuria išryškėja medžio tekstūra. Toks apdirbimo būdas vienas iš populiariausių dėl savo natūralumo ir praktiškumo.
- Skersinis šukavimas. Lyginant su šukuotu efektu, skersinio šukavimo metu naudojamos agresyvesnės priemonės. Dėl to tekstūra tampa gilesnė ir aštresnė, nes lentos paviršiuje paliekamos pjūklo žymės.
- Sendinimo efektas. Norint sukurti sendintų parketlenčių efektą, mechaniniu metodu, atsitiktine tvarka paliekamos žymės ir įmušimai. Tokiu būdu palikti įtrūkimai sudaro jaukių senų medžio grindų įspūdį.
- Nepilnai išglaistytos šakos ir įtrūkimai. Šis apdirbimas neretai sukuriamas naudojant epoksidinę dervą. Parketlenčių įtrūkimai ir nelygumai sulyginami epoksidine derva. Tokiu būdu parketlentė tampa glotni ir nesukelia nei eksploatacinių, nei valymo problemų.
Kuo skiriasi ypatingai apdirbtų paviršių priežiūra? Jas lygiai taip pat reikia itin kruopščiai siurbti ir rečiau valyti drėgna šluoste. Jei matote, kad tekstūrą turintis paviršius prarado pirminę išvaizdą ir patiems nepavyksta jos atnaujinti, verta užsisakyti profesionalų valymą. Akivaizdu, kad tinkama priežiūra yra būtinas veiksnys, norint džiaugtis bet kokio apdirbimo ar dengimo medžio grindimis. Nesvarbu, tai būtų šildomos grindys ar ne.
Šildomas namų pagrindas – tai komfortiškas, gyvenamąją erdvę taupantis bei sveikatą saugantis sprendimas, garantuojantis optimalias aptarnavimo išlaidas. Tiems, kurie svarsto apie šildomą grindinį ir ieško kokybiškų grindų, siūlome apsižvalgyti „Wilbergs“ parketlenčių kataloge. Visi gaminiai – pritaikyti grindų šildymo sistemoms, tad belieka apžiūrėti spalvas bei galimus klojimo būdus.
Ieškote aukštos kokybės grindų dangos savo namams? Susisiekite – mielai Jums padėsime. Atsakysime į visus Jums rūpimus klausimus, supažindinsime su prekių asortimentu ir padėsime išsirinkti Jūsų poreikius bei skonį geriausiai atitinkančią dangą.
DUK
1. Ar grindinis šildymas sunaudoja daug elektros?
Šildymo išlaidos priklauso nuo elektros kainos jūsų gyvenamoje vietovėje. Dauguma kaitinimo sistemų vidutiniškai sunaudoja 12 W per valandą vienam kvadratui. Geriausias būdas taupyti elektrą – inovatyvus termostatas. Tokiu būdu grindinę šildymo sistemą galėsite įjungti tik tada, kai to reikia. Taip pat – galėsite efektyviai reguliuoti temperatūrą skirtingose namų zonose.
2. Kiek laiko tarnauja šildomos grindys?
Aišku viena – tai ilgaamžis sprendimas, kuris šiai dienai yra vienas ekonomiškiausių. Kokybiškai įrengta ir reguliariai prižiūrima sistema efektyvi išlieka ilgus metus. Ilgaamžiškumas, žinoma, priklauso ir nuo pačios dangos pasirinkimo, ir nuo būsto struktūros subtilybes atspindinčių sprendimų. Tinkamai įmontuota namų pagrindo kaitinimo sistema gali tarnauti daugiau nei 35 metus.
3. Ar reikalingas šildomų grindų projektas?
Jis nėra privalomas, tačiau yra rekomenduojamas. Specialistai pataria įvertinti gyvenamųjų patalpų plotą – kuriose vietose stovės tam tikri baldai, pavyzdžiui virtuvės baldai ar laiptai. Turėdami projektą sklandžiau įrengsite skirtingas patalpas (būsite tikri, kuriose vietose šildomos grindys negali būti giliai gręžiamos ir pan.). Beje, vykdant renovacijos darbus po 10–20 metų – turėsite aiškų planą, kuris leis greičiau ir saugiau atlikti keitimus.